15.9.2021

Zavinil to Albapštros

Vážení přátelé modeláři,tento příběh vzbudí jistě úsměv, ale i zamyšlení.

Psal se rok 1960 a mě bylo 11 let. V té době jsem měl několik výtisků časopisu Letecký modelář časopis o 32 stranách se spoustou černobílých fotografií, ale i plánků a výkresů.

Mít tak alespoň malý větroň, říkal jsem si. Ale kde vzít materiál a plánek když bydlíte na maloměstě. Potom se v místním hračkářství objevila podlouhlá stavebnice větroně Albatros z družstva Směr. Pro mne to bylo pohledné éro. Podle klasika letadlo má mít vrtuli a kabinu, vrtule nebyla, ale kabinka ano a to rozhodlo. Za uspořených 15 Kčs jsem se stal majitelem stavebnice. V těch letech pro mne bylo 15 Kčs obrovská částka, protože rodiče stavěli rodinný domek svépomocí a peněz nebylo mnoho.

Cestou domů jsem potkal kamaráda, který stavebnici koupil přede mnou a snažil se Albatrosa postavit a nějak se mu to nedařilo, proto mu přiřknul odporný název Albapštros, protože se zaryje hlavicí do hlíny jako pštros. Pravil to nelítá a lítat nebude. Tak jsem si dal v duchu velký závazek, že mu ukážu. Doma jsem krabici rozbalil .

Byly tam smrkové lišty, lepidlo, laka vyseknutá žebra potahové Kablo, parádní to papyrusa hlavně plánek. Ne jako dnes, kdy je model skoro hotový. Potom věci dostali náležitý spád. Začalo se řezat brousit lepit a do týdne byla kostra modelu hotová. S potahováním pomohl tatínek, coby vyučený knihař uměl s papírem hotové zázraky.

Letecké modeláře, časopisy, které jsem měl doma jsem skoro uměl nazpaměť. Byl tam i článek nestora všech modelářů p. Radka Čížka , jak zalétávat. Radek nikdy nezapomněl na mladé modeláře a měl pro ně vždy radu. Ten jeho článek jsem uměl nazpaměť

A jak to dopadlo, po několika nezdarech se podařilo Albatrosa vytáhnout na celou šnůru 50 mon mě odměnil pěkným letem v délce 50 vteřin, ale pro mne t o byla snad hodina.

Dnes ve svých 64 letech jsem aktivním modelářem klubu 215 Kladno , který se věnuje volným modelům a také historikům, špejlová konstrukce je předsi lepší než plastik polystyren.

Prostě, zavinil to Albapštros!

Vážení ohlédněte se a vzpomeňte co to zavinilo, ta vzpomínka je určitě hezká.

S pozdravem

Letu Zdar

Pavel Holz