Experimenty s házedly, Tip Launch

Nejzákladnější modelářskou kategorií, se kterou začínají snad úplně všichni, jsou házedla. Plánků je dostatek, modely nejsou nikterak stavebně náročné a v podstatě lze s nimi létat kdykoliv a kdekoliv. Jen soutěží je na rok 2021 plánováno 110!

Snad jediné, co se v průběhu let změnilo je způsob hodu. Klasika samozřejmě zůstává, ale mnohem častěji je vidět otočkový hod (Tip Launch), kdy v uchu má házedlo kolík a za tento je házedlo rotačním pohybem trupu vyhazováno. Tento způsob hodu je mnohem efektivnější, dosahovaná výška značná a samozřejmě je to šetrnější k ramennímu kloubu, kdy přeci jen u starších to již není takové, jako u mladších. V podstatě platí staré známé „že z větší výšky to padá déle …“ Ale samozřejmě tento způsob není samospasitelný. Je třeba k tomu mít vhodný model, správně seřízený a zvládnutou techniku hodu, to vyžaduje samozřejmě trénink. 

V emailu mi přistálo vcelku zajímavé video s experimenty s různou kombinací VOP a SOP. Dobře je vidět i samotný způsob výhodu. A nemusíte se bát, že to je v angličtině, stačí si zapnout titulky a v nastavení zvolit automatický překlad. Sice to není úplně 100%ní, ale na pochopení postačí.

Někdy příště přidám i pár stavebních plánků.

VaPe