Kurz výroby vrtule, Litoměřice 28.1.2023

Dnes v technickém klubu mládeže (TKM) Litoměřice proběhl kurz výroby vrtulí, který zorganizoval Jirka Rudolf, lektorem byl Josef Kubeš.

Jak podotkl Michal Vosika, sešli jsme se opět po 10 letech, byť z původních účastníků jsme byli jen 3. O kurzu jsem psal na stránkách SAMU 95, kde se článek zachoval a je stále k dispozici.

Průběh kurzu byl obdobný jako tenkrát. Pro účastníky byli připraveny balzové výřezy a po krátkém úvodu jsme se pustili do práce. Nejprve bylo třeba nakreslit čáry, ke kterým jsme řezali. Překvapením pro některé bylo, že jsme vlastně ani nepotřebovali žádnou šablonu, stačila jen obyčejná tužka, pravítko a křivítko. Někdo to dal rovnou z ruky … Mnohem důležitější bylo mít ostrý nůž a opravdu ostrý, protože tupým se výřez špatně opracovává. Po hrubém výřezu, přišla na řadu nezbytná brousící pomůcka, pivní láhev. Na značce nezáleželo, ani případný obsah nevadil.

Práce šla docela rychle od ruky a po opracování spodní části, přišla na řadu vrchní, ale to už byla docela pohoda. Tedy jak se to vezme, hotová vrtule je docela tenká, takže člověk brousí a brousí a Pepa Kubeš kontroluje 🙂

Nakonec se povedlo všem. Takže si vykrouhat vrtuli, není nic těžkého. Věřte tomu!

Nicméně na stránky připravím Petrův postup výroby vrtule na gumáka.

V rámci kurzu jsme si prohlédli úžasné prostory TKM, zhlédli vybavení a dozvěděli jsme se, jak to v Litoměřicích dělají. Dobře!

Ještě byla možnost si u Pepíka nakoupit různé stavebnice a nezbytné modelářské propriety.

Kurz se povedl a kdo nebyl, tak nezbývá, než přijet příště.

Pokud to taky chcete zkusit, tak mrkněte na stránky endlessLift, výborný obrázkový postup.

VaPe