Natáčedlo pro modely P30

Nutnou výbavou pro modely kategorie P30 je natáčelo, samozřejmě k tomu je třeba i stojan, ale o tom si povíme někdy příště. Základem natáčedla je ruční vrtačka. Dnes v době elektrické, tedy bateriové je tento dříve běžný nástroj domácích dílen skoro neznámý. Nicméně pro modeláře stále použitelný a využitelný. Naštěstí i dnes se dá ruční vrtačka koupit a vcelku jednoduchým způsobe uzpůsobit k natáčení gumy u modelů.

Dokonce se dá koupit i profesionálně zhotovené natáčedlo, ale to si myslím, že není úplně potřeba a jde to celé nahradit domácí samovýrobou.

Gizmo Precision Free Flight Rubber Motor Winder with Counter and Torque Meter | #1837864711

S využitím pana google lze nalézt u několika prodejců tento typ vrtačky.

Ovšem mnohem lepší je podívat se po bazarech a zakoupit starou ruční vrtačku Beta. Ta je k mání za pár korun a je úplně ideálním nástrojem k úpravě .

RUČNÍ VRTAČKA BETA DO GARAGE / fotodokumentace v textu *** | Aukro

Úprava není složitá, pokud se obejdete bez počítadla, stačí si jen z drátu, nejlépe o průměru 2 mm, ohnout očko, délku zvolíte dle svých představ. Druhý konec očka ohněte do pravého úhlu, přiměřeně zkraťte a celé to upnete pořádně do sklíčidla vrtačky. Ač se to možná nezdá, natáčená guma má docela sílu a ohnutí na druhém konci očka, které je zasunuto za čelisti sklíčidla, je pojistkou proti nenadálému vytažení očka. To by Vám pak zcela jistě řádně poničilo model.

Důležitou součástí natáčedla, která celý proces značně ulehčuje, je počítadlo. Dlouhou dobu jsem natáčel bez něj, i to se dá, ale člověk musí pořád počítat a pokud jej někdo vyruší nebo na něj jen promluví, velmi často zapomene, kolik tam vlastně je … Stalo se nepočítaně krát i mě, ale já jsem a dosud natáčím na určitý kroutící moment svazku s využitím zhotoveného počítadla, ale o tom někdy jindy. Takže vlastně nepočítám … Nicméně chtěl jsem si počítadlo na svoji vrtačku dát, abych měl představu, kolik mám natočeno.

Na stránkách Endlesslift.com je k nalezení článek A simple winder counter. Kde jako počítadlo otáček je využito pedometru, jednoduché počítadlo počtu ujitých kroků. Instalace je snadná bez nároků na složitý výrobní postup.

Jinou možností je doplnění vrtačky mechanickým počítadlem. 

Mechanické počítadloÚhel sepnutí 45°

Úprava je vidět v galerii, kde uvidíte, jak je to uděláno na dvou různých vrtačkách. Za povšimnutí stojí i druhý typ počítadla. 

  

Samozřejmě na soutěžích je vidět i natáčení gumy s využití aku vrtačky/šroubováku. Ne že by to nešlo, nicméně, jak říká Pepa Kubeš, člověk tu gumu musí cítit a podle toho točit. Což znamená sledovat skládání uzlů na gumě, cítit sílu gumy a podle toho volit rychlost natáčení. Zběsilé natáčení nemá cenu a povede to jen k prasknutí svazku a nevyužití ukládané energie pro let modelu.

VaPe