Soutěž ve Slaném A3, P30

Dnes 14. 3. 2015 jsme společně s Jardou Drncem vyrazili do Slaného na soutěž historických modelů a modelů kategorií P30 a A3. Ač počasí, při výjezdu z Unhošti, bylo spíše zimní, cesta do Slaného uběhla vcelku rychle. Po příjezdu na letiště jsme nejprve kontrolovali vítr, zejména jeho směr. Naštěstí foukalo do polí, takže to bylo dobré, síla větru kolísala od 1 do 2,5 m/s (v nárazech to bylo i 3 m/s), teplota kolem 2-3 °C. Účast byla skromná, ale nakonec se sešli 3 odvážlivci v kategorii P30, já, Jarda Drnec a Petr Parkos z LMK Kamenné Žehrovice. Po přivítání ředitelem soutěže Františkem Tichým, jsme sestavili modely a pustili se do létání. Počasí ze začátku soutěže vysloveně nepřálo, lehce poprchávalo a občas přilétla i sem tam nějaká vločka. Domluvili jsme se tedy, že budeme létat po jednom startu, aby se soutěž dala případně zhoršení počasí ukončit a vyhodnotit a všichni měli stejný počet startů. Již první starty ukázaly, že modely dostanou zabrat od počasí a vítr je zanese většinou na blízké pole. Výjimku udělal jen můj model, který se vydal směrem na benzínku v dáli, naštěstí doutnák a vyklopená VOP mu v tom zabránila. Chyba byla jen v tom, že doutnák byl kratší a model spadnul za 96 s. No příště je třeba dál o chlup delší, na to přišel i Petr Parkos. Jarda Drnec zase přišel na to, že doutnák může dokonce uhasnout. Naštěstí model neulétl. Takže na doutnáky POZOR.

Každému ze soutěžících se dnes jeden start, tak nějak nepovedl, ale to vůbec nevadilo. Nálada byla výborná a soutěž rychle ubíhala. Než jsme se nadáli, měli jsme odlétáno všech pět předepsaných startů. Mohli jsme tedy sbalit modely a očistit gumovky, bez kterých by to snad dneska ani nešlo. Kupodivu, počasí se ve Slaném zlepšovalo minutu od minuty a nejpříznivější bylo při posledních startech. Po odlétání pořadatelé sečetli výsledky a dopadlo to následovně:

Kategorie P30:
1. místo – Petr VALTERA
2. místo – Petr PARKOS
3. místo – Jaroslav DRNEC

Na závěr ještě jako vzpomínku na historické modely Jarda Drnec vytáhl Čížkovo XL-59. Natočili jsme 50 gramů gumy a Jarda mohl se svým modelem odstartovat. XL-59 se vydala majestátným letem k obloze, kde se pohybovala úměrně svému věku, a kdyby časovač po 2 minutách a 17 vteřinách neukončil let, tak by snad ani nesletěla k zemi.
Musím pochválit pořadatele, všichni dostali diplom (což bohužel nebývá zvykem) a drobné ceny. Také jsme dostali něco malého k zakousnutí. Takže na podzim určitě do Slaného přijeďte!

Abych nezapoměl, vzduchem se také proháněli A3, až jsem si vzpoměl na doby, kdy jsem jako malý modelář s touto kategorií také zápasil. No, možná na to taky třeba dojde.

VaPe

P. S.
Kompletní výsledkovou listinu přidám po jejím obdržení.