Vrtule pro P30-kachnu

Kategorie P30 je modelářsky přívětivá, neboť odpadá největší problém, VRTULE. Postavit model podle plánku, zvládne průměrný modelář a vrtule je pravidly povolena pouze plastová o průměru 240 mm (nesklopná). Ta se dá koupit běžně v modelářském obchodě, dnes tedy spíše asi na internetu. Snad obtížnější částí je závěs vrtule, ale po pravdě, není to zase taková věda a možností jak na to, je mnoho.

Nejběžnější typy závěsu vrtule jsou uvedeny na obrázku.

Aby to zase nebylo tak jednoduché, každý má své výhody a nevýhody. Asi největší nevýhoda je u těch náročnějších je v technickém řešení, které vyžaduje mít nějaký ten přístroj v domácí dílně. U těch jednodušších stačí pouze kleště, s jejichž pomocí závěs ohneme. Velmi jednoduchý závěs předváděl na svých P30 Petr Parkos, fungovalo to naprosto spolehlivě. Prostě v jednoduchosti je síla.

Já osobně na to jdu tak trochu jinak a inspiroval jsem se u modelů Mirka Rohleny. K tvorbě mých závěsů používám drát o průměru 1,2 mm, náhled na sestavu závěsu je vidět na obrázku, chybí pouze jehla.

Můj závěs je tvořen hřídelí s očkem, omotáno 3 závity včelařského drátku, pájeno. K tomu připájena pružina tlačná drát 0,3. Na konci hřídele je vybroušen zářez pro její zajištění v závěsu svazku. Dále podložka a korálek, ten je možné samozřejmě nahradit axialním ložiskem. A dále závěs svazku. Ten je vytvořen z hliníkového válečku (nebo je možné použít i kostičku). Ten je provrtán středem vrtákem o průměru 1,2 mm, dále kolmo na něj další otvor o průměru 1,2 mm. V něm je vytvořen z drátu o průměru 1,2 mm závěs svazku, je volný. A dále k zajištění hřídele je tečně kolmo na ni vyvrtán otvor o průměru 1 mm pro kolíček zajištění, ten je buď u drátu nebo jehly. Jak celkově vypadá sestava mého závěsu vrtule, je vidět na následujících obrázcích.

Celková váha závěsu vrtule je 1,85 g.  

Samozřejmě hned upozorním, že vrtule je nasazena obráceně. Je to přeci pro kachnu!

Závěs dá sice trochu práce, ale musím říct, že je naprosto spolehlivý a rozebíratelný, samozřejmě plně a spolehlivě zabezpečuje volnoběžné protáčení vrtule.

VaPe