Možná se to nezdá, ale žiletka je pro modeláře velmi užitečný nástroj, který je možné použít na mnoho operací a do mnoha nástrojů. Od ořezávání potahu přes řezání lišt a tvarů, ať již v ruce, tak i v držáku nebo třeba v balzořízu až po hoblování pomocí malého hoblíku. Stejně tak jaké různorodé je použití žiletky, tak je i různorodé množství a tipů žiletek.
A jak se vlastně taková obyčejná žiletka vyrábí? Asi nejlepší je se podívat na video, byť je to o obyčejné nerezové žiletce …
Samozřejmě modeláře zajímají zejména uhlíkaté žiletky, které jsou přeci jen více vhodnější pro modelářské použití. Domácí výrobcem je společnost Czech Blades s.r.o., která vyrábí řadu druhů od nerezových, přes uhlíkaté až po průmyslové v různých tloušťkách a tvarech.
Možná nevíte, ale uhlíkaté žiletky se normálně dají pořídit i v prodejnách domácích potřeb, ostatně jako další věci ke stavbě a člověk nemusí lítat do modelářské prodejny. Cena za balení je velmi příznivá, pouhých 25 Kč.
A nemusíte se bát, opravdu to jsou ony uhlíkaté žiletky.
V klidu ji tedy můžete použít do balzořízu, ale i hoblíku.
Abych nezapomněl, na trhu je k dispozici i velmi zajímavý nástroj, žiletková pilka. Je velmi vhodná k malým řezům, plastikový modeláři ji používají k oddělování dílů modelu z rámečku.
Ve větším provedení ji seženete jako Zona žiletková pilka. Což je tenká pilka s jemnými zuby. Jak uvádí prodejce řežou rychle, přesně, dokonale rovně, bez potrhání materiálu a bez otřepů. Ideální je pro práci s balsou, poradí si však i s kovovými materiály. Pilky jsou k dispozici ve velkém výběru. Osobně používám velmi dlouho nebo se můžete v Lidlu poohlédnout po levnější variantě tzv. japonské pile, která splní účel stejně. Mám obě a můžete hádat, kterou používám …
Přikládám i jedno video o Zona pilkách
VaPe