GUILLOW’S FLY BOY

FLY BOY

Při brouzdání na jednom zahraničním modelářském fóru jsem narazil na model GUILLOW’S FLY BOY, resp. jenom Fly Boy.

Není to ani historik, ani žádný soutěžní model, ale takový jednoduchý model pro začátečníky, kteří si chtějí postavit jednoduchý model na gumový pohon. Myslím, že takové modely jsou potřeba. Umožní to stavět nejenom v kroužku, ale i doma.

Ve stavebnici je k nalezení vše potřebné ke stavbě, takže stačí díly jen vyřezat a stavět. Samozřejmě zde nenaleznete lepidlo a lak, takže každý použije to svoje oblíbené disperzní, acetonové nebo vteřinové. VOP a SOP jsou jednoduché konstrukce, stavba by neměla činit žádné obtíže. Stejně tak křídlo, kdy vše potřebné je připraveno a kdy se sestaví střed a pak uši. Vzepětí je vcelku vtipně vyřešeno spojkou. Trup je klasická žbrdlinková konstrukce, staví se celkem jednoduše a umožní to si vyzkoušet si tento obvyklý na větších modelech, zejména u historiků. Stejně tak, jako každé správné letadlo, tak i Fly Boy má kolečka a vrtuli, byť je plastová. Potahování modelu není zase taková věda, dneska je dokonce možné se obejít bez laku. Potahový papír se přilepí lepidle v tyčce a k lakování můžeme využít přípravek EZE Dope. 

Potěšitelné je, že k nalezení jsou i videa ze stavby, takže začátečník má možnost si to prohlédnout a model postavit bez problémů, pokud není v dosahu zkušenější kolega, který poradí. Protože někdy i ten nejlepší návod, nedává odpovědi na možná zdánlivě jednoduché začátečnické otázky, které my trošku zkušenější ani neřešíme.

Zalétávání modelu by mělo být snadné, v návodu je vše pěkně popsáno, popřípadě mrkne na nějaké to video.

Samozřejmě, že na trhu je celkem dost modelů pro začátečníky, někdy vhodnějších, jindy moc ne, ale myslím, že Fly Boy je jeden z těch zdařilejších. Abych nezapomněl, tak i v našich domácích vodách, lze nalézt modely pro začátečníky. Velmi pěkná nabídka je u firmy Hiesbok.

VaPe