Soutěž P30 a A3

Dnes 20. 9. 2020 jsme na letišti Velká Dobrá odlétali soutěž P30 a A3.

Účast byla skromná, mimo našeho klubu přijeli jen slánští, nicméně to vůbec nevadilo. Soutěž kolem 09,00 hod. zahájil Míla tradičním nástupem s upřesněním doby létání, řekli jsme si, že dáme obvyklý čas do 12,30. Plocha letiště byla celá naše, okolní pole krásně zorané a upravené, jen směr větru vzbuzoval obavy. Vál takový svižný větřík směrem na les. S Michalem Kohutičem jsme umístili pruty s ukazateli směru větru. Ani nevím, kdo první pustil P30 do vzduchu, ale bylo hned jasno, že to bude chodit vesměs na pole vedle plochy, možná o kus dál nebo v tom úplně nejhorším případě do lesa. To by nikdo nechtěl.

Pohledem na používané modely jsem zjistil, že proti sobě soutěžili v podstatě 4 konstrukce, Meteoro, P30 Mirka Rohleny, kachna Honzy Vrby a Frantova, ale bohužel nevím přesně, co je to za model. Pár fotografií modelů naleznete ve fotogalerii.

Michal se trošku pral s modelem, ale nakonec to chodilo, jako víno.

Honza Vrba pouštěl svoji kachnu, ač se to nezdá, má to něco do sebe a myslím, že při troše vůle by to byl kompetitivní model. To kachna potvrdila posledním letem, který zakončila bezpečným maxem. Jen jsme na to s úžasem koukali, jak kachna plachtí vzduchem a co umí, když chce.

Jardovi model chodil také perfektně a měli jsme docela dobře zařízenou donáškovou službu, kterou jsem vesměs obstarával já, díky tomu, že modely létaly jedním směrem. Takže Meteoro šlo do vzduchu a když jsem byl u něho, Jarda pustil svou P30 a já jsem jen počkal a oba modely, případně i další jsem donesl. Obdobě to měl zařízené i Franta.

Díky tomu soutěž, tak nějak v pohodě a klidu probíhala. Míla a Vašek měřili a my jsme lítali.

Meteoro, v podstatě starý model z bedny, chodilo jako víno. Dneska mi stačili jen 3 svazky, přičemž mi dva praskly. Díky tomu, že mám gumu řezanou na půl, ani nevadí, když praskne jeden pramen. Obvykle to zjistím až po letu nebo někdy ani neřeším, že mi praskne při natáčení, prostě to dotočím na stanovený krouťák a model jde do vzduchu.

Modely A3 jsou doménou slánských, u nás v klubu to nikdo nelítá. Asi by to možná chtělo zkusit. Osobně jsem A3 pouštěl jako malý kluk, tak možná do budoucna to nezkusím. Jak pěkně chodili P30, tak obdobně chodili i A3. I na paní Francové, bylo vidět, že ve Slaném to s nimi umí.

Kolem jedenácté bylo skoro dolétáno. Míla to spočítal a vyhlásil výsledky a rozdal ceny.


Suma sumnárum, nádherná pohodová soutěž, ti co nepřijeli, rozhodně prohloupili. Takže se příště polepšete a přijeďte se svými P30 a A3 🙂

 

VaPe