Deluxe Materials

Při stavbě modelů obvykle postupujeme podle plánku, někteří se drží svých osvědčených zásad a někteří si snaží práci ulehčit. Osobně nepatřím ani do jedné ani druhé skupiny, spíš někde mezi. Tudíž oceňuji, když se můžu něco nového naučit, něco nového použít, prostě postoupit při stavbě modelů o kousek dál. Samozřejmě v rámci stanovených pravidel pro danou kategorii. Vzhledem k tomu, že jsem takový obývákový modelář, byť mám k dispozici 2 místa, kde si můžu nerušeně stavět, tak přeci jen v obýváku u televize to má nějaké kouzlo …

Jednou z oblastí, kde lze experimentovat je potahování a lakování. Pro někoho nezáživná činnost spojená s výpary ředidla a laku, mnohdy nedoceňovaná okolím. Legislativa tomu také nepřidává díky různým omezení pro výrobu ředidel a laků a tak mnohdy nezbývá, než se přesunout na místo, kde to nevadí. V mém případě to znamená zatopit v garáži a pracovat tam. Již před delší dobou jsem na zaznamenal výrobky firmy Deluxe Materials na které bych upozornil, zejména dva, které osobně používám a mám s nimi zkušenost.

První věcí při potahování je přilepení potahovacího papíru ke kostře. Existuje mnoho možností jako např. pomocí lepícího laku, lepící tyčinka, Herkules či jiné disperzní lepidlo, rozředěná Bílá lepící pasta či Tenyl … Každý používá něco jiného a každému také vyhovuje jiný postup. Postupem se zabývat nebudu, spíš bych upozornil na výrobek u Deluxe Material,  Tissue Paste, jinak řečeno lepidlo na lepení papírových potahů.

 

Jak uvádí výrobce, Tissue Paste je speciálně vytvořeno pro lepení papírových potahů modelů nebo na draky. Lepidlo je gelové konzistence, nezpůsobuje zvrásnění potahovacího papíru v místě spoje. Speciální formule zabezpečuje dostatečný pracovní čas. Práce s lepidlem je jednoduchá, jak na to je vidět v následujícím videu. Vyzkoušel jsem a oceňuji zejména způsob nanášení, nic není třeba ředit ani upravovat a potahovaná konstrukce se nikterak nekroutí. Práce je rychlá a čistá.

Pokud máme potaženo, je třeba potah nalakovat. K tomu se hodí další výrobek, EZE-Dope vypínací lak pro papírové potahy. EZE-Dope je dle informací od výrobce jednosložkový vypínací lak na potahovací papír. Na potahovací papír se štětcem nanese rovnoměrnou vrstva, která se pak vysuší fénem na vlasy. Tím dojde k vypnutí papírového potahu, po vytvrdnutí je lak odolný vůči palivu. Výtěžnost přibližně 5 m². Díly jednosložkovému provedení je práce velmi snadná, přípravek neobsahuje rozpouštědla, práce s přípravkem EZE-Dope je prakticky bez zápachu. Štetec lze pak vymýt vodou.

Osobní zkušenost s výrobkem je u mě taková rozporuplná. Pravdou, že práce s přípravkem je jednoduchá, plně postačuje jedna vrstva a přípravek nikterak nezapáchá. Vypnutý povrch vypadá docela dobře, při vypnutí jsem nepozoroval tendenci pokroutit kostru. Musím uznat, že to sice oproti laku vypadá jinak, ale na druhou stranu stačila jedna vrstva a hotovo. Tak nevím, člověk zvyklý na lak očekává trošku něco jiného, nicméně přípravek svůj účel splní. Ještě jsem zkoušel přípravek ředit, to rozhodně nedoporučuji. Povrch byl sice vypnutý, ale flekatý a bylo nutné to znovu přetřít.

Opět je k dispozici návodné video pro práci.

Produkty Deluxe Materials je možné použít v podstatě na jakoukoliv činnost spojenou se stavbou modelů. Výběr je obrovský a záleží jen na osobních preferencích stavitele a někdy i pěněžence.

Abych to shrnul. Výrobek Tissue paste osobně doporučuji k vyzkoušení, byť vím, že na trhu jsou k dispozici adekvátní náhrady. Přípravek EZE-Dope není špatný, ale spíš bych jej doporučil tam, kde se obáváme zkroucení potahované konstrukce či spěcháme anebo v případě, že nemáte k dispozici prostor, je kde můžete bez obav lakovat. 

Oba výrobky a samozřejmě i další, jsou k dispozici v modelářských prodejnách. 

VaPe