GRANT MIMLOCT 2020

Aneb 25. ročník Memoriálu Charlese Hampsona Granta, hromadný start modelu Cloud Tramp 2020

Opět po roce, je tady mezinárodní akce s modelem Cloud Tramp k uctění památky Charlese Hampsona Granta. Organizační pokyny a další informace jsou k dispozici na stránkách ENDLESSLIFT, pokud neznáte, určitě se podívejte.

V klubu jsme se s Michalem Kohutičem rozhodli, že se tentokrát připojíme k této zajímavé akci, byť to není soutěž, ale jen takové modelářské připomenutí. Takže o co vlastně jde? V kostce o to, že si účastníci postaví model Cloud Tramp a vzlétnou s ním v sobotu 1. srpna 2020 v 17:00 GMT (greenwich mean time). Stejně tak se vznesou ve stejnou dobu i ostatní Cloud Trampové na celém světě. Letos je navrhovaná malá změna oproti minulým ročníkům, která spočívá v tom, že není třeba se řídit GMT, ale je možné vzlétnout v 17:00 místního času. Této akce se jen pro zajímavost v roce 2016 zúčastnilo 141 účastníků z celého světa, v roce 2017 to bylo 131, v roce 2018 196 a v loňském roce celkem 128.

Proto jsme se letos rozhodli k této zajímavé nesoutěžní akci připojit, takže 1. srpna 2020 v 17:00 na letišti Velká Dobrá vzlétneme k nebesům s našimi Cloud Trampy. Zájemci nechť se přihlásí u mě, email valtera.petr(a)gmail.com.

Všichni účastnící obdrží certifikát a drobnou odměnu.

Cílem akce je vzpomenout si na příspěvek Charlese Granta k letectví a modelářství, prostě si užít jeho nejoblíbenější model Cloud Tramp, který svou jednoduchostí měl přivést zájemce k modelářství, aby si užili stavbu a létání s tímto modelem.

Model Cloud Tramp

Model zkonstruoval Charles Hampson Grant. Jedná se o jednoduchý tyčkový model, který byl určen začátečníkům. Publikován byl v časopise Model Airplane News, srpen 1954.

Pokud si model postavíte, můžete se s ním účastnit soutěží historických modelů, které jsou pořádány pod hlavičkou klubů SAMa ostatních klubů létající volné historické modely. Účelem toho a obdobných obdobných jednoduchých tyčkových modelů bylo ilustrovat základní vědecké principy návrhu modelů, jejich nastavení, zalétávání a konečně létání s nimi. Dnešní mluvou řečeno modely pro začátečníky, které bude snadné postavit, zalétat a hlavně bude s nimi zábava. A tomu přesně odpovídá Cloud Tramp.

Plánek si můžete stáhnout na internetu, třeba zde, nebo standardně na OUTERZONE. Pokud chcete plánek  Boba Jonese v měřítku 1:1 ve formátu pdf, tak je k nalezení zde. Stačí uložit na USB disk a zajít někam vytisknout. Důležité je plánek správně vytisknout, což znamená před tiskem zkontrolovat nastavení tiskárny a zejména rozměr papíru. Následně po vytištění je třeba přeměřit základní rozměry a porovnat je s plánkem. Vynikající stránky Garryhu Huntera, včetně článku a plánku o Cloud Trampovi naleznete po kliknutí na odkaz.

 V případě, že s vám nechce stahovat plánek na internetu a řešit tisk, tak je možnost si u mě objednat kopii plánku v měřítku 1:1, v tomto případě požaduji úhradu nákladů na kopírování a poštovné.

Postavený model můžete na křídlo doplnit podpisem Charlese Granta nebo grafikou Iaina Patersona z úvodu příspěvku.

V časopise Free Flight Quaterly se články o Cloud Trampovi a Charlesu Grantovi objevili v čísle 1, vydání 2, leden 2002, strana 18 a v čísle 3, duben 2002, strana 19.

Bohužel aktuálně u nás není možné koupit stavebnici Cloud Trampa, tu sice prodával Jiří Kalina, ale nemám informace o tom, jestli je dostupná. V zahraničí je možné ji koupit, nicméně vyjde docela draho zejména díky poštovnému.

Ač se to nezdá, je Cloud Trampa možné upgradovat. Jak na to se můžete podívat na následujících odkazech:

  1. alternate cloud tramp prop shaft bearing ideas that pete money has collected
  2. an alternative wing joint and saddle for the cloud tramp
  3. a simpler wing mount for the cloud tramp
  4. cloud tramp dethermalizer
  5. alternative power for cloud tramps
  6. twice size rc cloud tramp
  7. Peterborough Model Flying Club Magazine, december 2015

Samozřejmě pomocí google můžete nalézt i odkazy na fotogalerie a články z předcházejících ročníků GRANT MIMLOCT. 

VaPe