Stavba Tomášova HMS CAMPBELTOWN

Tentokrát Michal Kohutič navštívil Tomáše Bartoše a zdokumentoval jeho stavbu modelu HMS Campbeltown.

HMS Campbeltown byla Town třídy torpédoborec z královského námořnictva během druhé světové války. Původně byla americkým torpédoborcem USS Buchanan a stejně jako mnoho dalších zastaralých torpédoborců amerického námořnictva byla v roce 1940 převezena do Royal Navy jako součást ničitele základny. Campbeltown se stala jednou z nejslavnějších z těchto lodí, když byla použita v nájezdu St. Nazaire v roce 1942.

  

Na Wikipedii najdete k Operaci Chariot následující:

Operace Chariot nebo útok či nájezd na Saint-Nazaire byla britská speciální vojenská operace proti silám Třetí říše ovládající přístavní zařízení ve francouzském městě Saint-Nazaire během druhé světové války. Šlo o největší akci provedenou oddíly Commandos za druhé světové války.

Účelem operace bylo především zničit vrata velkého doku v St. Nazaire, který byl podle lodě, pro kterou byl vybudován, nazýván jako dok Normandie. Významnost doku spočívala v tom, že šlo o největší dok takové velikosti ovládaný Němci (350×50 m), který ležel na atlantickém pobřeží a byl tak velký, že mohl pojmout lodě jako byl Tirpitz. Velké hladinové lodě a především Tirpitz byly nebezpečnou hrozbou pro transatlantické konvoje zásobující Británii a zničení doku mělo Němce odradit od jeho nasazení v Atlantiku.

Dok v Saint-Nazaire nebo také dok Normandie byl postaven pro tehdejší největší transatlantickou osobní loď SS Normandie (podle které se mu tak říkalo) k zajištění její údržby. Šlo o tehdejší největší suchý dok na světě. Na délku měl 350 m, šířka 50 a hloubka 16 m. Zařízení takové velikosti bylo pýchou francouzského stavitelství. Dok navazuje na severní nálevkovité ústí řeky Loiry a propojuje ji s větším, zadním přístavním bazénem. Pokud není dok obsazen a je naplněn vodou může sloužit právě jako zdymadlo propojující větší bazén s Loirou, může ale sloužit také jako suchý dok. Ohromná vrata doku se při otevírání přesouvají do malých podélných postranních bazénů vybudovaných speciálně pro tento účel.

 když operace nedopadla přesně podle plánu, hlavní cíl operace byl splněn a vrata doku zničena explozí HMS Campbeltownu zaklíněného ve vratech doku, které následná exploze zničila společně s vlnou vody, která vrata vylomila a vrak HMS Campbeltown vtáhla dovnitř a poškodila 2 blízko stojící německé lodě. I druhá (severní) vrata byla poškozena oddíly Commandos, stejně tak jako mechanismy posunu vrat a čerpacích pump. Během exploze se na palubě HMS Campbeltownu navíc nacházelo několik německých vojáků a důstojníků včetně německého admirála a tak na místě zahynulo 60 důstojníků a 320 vojáků.

Němci ihned poté začali s opravou doku, ale do konce války nebyly opravy dokončeny a dok byl opětovně zprovozněn až v roce 1947.

Za tuto odvahu prokázanou při akci bylo uděleno 5 nejvyšších vyznamenání za statečnost Viktoriin kříž (pplk. Newman, kpt. Ryder, kpt. Beattie, kia Sawage, kia Durrand), 78 mužů obdrželo další vyznamenání a 51 byla vyslovena pochvala.

O akci vypráví i film s názvem St. NazaireVelká Británie / USA z roku 2017.

K nalezení je i několik videí, zde aspoň jedno z nich.

VaPe